W większości budynków mieszkalnych, zwłaszcza tych wybudowanych jeszcze w poprzednim stuleciu można spotkać się z tradycyjną wentylacją grawitacyjną. Wymiana powietrza w pomieszczeniach następuje w takim układzie dzięki systemowi kominowemu i nawiewom w oknach. W nowszym budownictwie coraz częściej używana jest już o wiele skuteczniejsza wentylacja mechaniczna. Niezależnie od tego jaki typ wentylacji został zastosowany, warto aby zarządca nieruchomości pamiętał o regularnych pomiarach skuteczności wentylacji – głównie ze względów bezpieczeństwa mieszkańców.

Kiedy przeprowadza się pomiary skuteczności wentylacji?

To, czy system wentylacyjny działa w sposób prawidłowy i czy zapewnia optymalną wymianę powietrza należy sprawdzać regularnie. Prawo budowlane nakłada na każdego zarządcę nieruchomości obowiązek utrzymania wszelkich instalacji w stanie pozwalającym na ich bezpieczne użytkowanie. W przypadku systemu wentylacyjnego jest to szczególnie ważne w okresie jesienno-zimowym, kiedy drastycznie wzrasta fala zatruć tlenkiem węgla. Wykonanie pomiarów skuteczności wentylacji to także jeden z warunków odbioru budynku przez takie instytucje jak Sanepid czy Nadzór Budowlany.

Kto może przeprowadzić pomiary wydajności wentylacji?

Pomiar wydajności wentylacji zarówno w budynku mieszkalnym jak i w budynku użyteczności publicznej może być wykonany jedynie przez osoby, które przeszły odpowiednie szkolenia (budowlane oraz SEP) i posiadają certyfikaty wymagane przez przepisy polskiego prawa. Zarówno w dużych miastach jak i w mniejszych miejscowościach można bez trudu znaleźć specjalistyczne firmy zajmujące się pomiarami i regulacją instalacji wentylacyjnych. Każdy przegląd wydajności wentylacji powinien być potwierdzony sporządzeniem odpowiedniego protokołu.

Jeśli szukasz firmy, która wykona dla Ciebie tego typu pomiar to zobacz ofertę: http://smc-bhp.pl/oferta/.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *