euro zegar

Sprawy dotyczące podziału majątku, niestety bardzo często powodują konflikty oraz koszty, dlatego też warto zapoznać się z niniejszym artykułem, w którym bardzo dokładnie wyjaśniono na jakie koszty należy się przygotować, w sprawach o podział majątku.

Kto ponosi koszty podziału majątku?

Zgodnie z polskim prawem, wnioskodawcy czyli osoby które składa wniosek do Sądu o podział majątku, zobowiązani są do pokrycia wszystkich kosztów, które związane są bezpośrednio z podziałem majątku.

Jakie są koszty podziału majątku?

Najważniejszym kosztem przy podziale majątku, jest oczywiście opłata sądowa, która wynosi 1000zł. Kwota ta musi zostać pokryta wyłącznie w sytuacji, kiedy to zainteresowane strony nie dogadały się w kwestii podziału majątku. Jeżeli strony ustaliły zgodny plan podziału majątku, to opłata sądowa wyniesie tylko 300zł. Pamiętać należy również i o tym, że sposób podziału majątku wpływa bezpośrednio na to, jakie koszty finansowe trzeba będzie ponieść. Przykładowo, osoby które będą chciały podzielić nieruchomość na mniejsze działki, zobligowani będą między innymi do skorzystania z pomocy biegłego geodety, za którego usługi trzeba będzie zapłacić dodatkowo około 1000zł.

Reguły dziedziczenia majątku

Według reguł dziedziczenia w pierwszej kolejności spadek mogą otrzymać dzieci oraz małżonek spadkodawcy. Wszystkie strony dziedziczą w równych częściach. Pamiętać należy jednak o tym, że jeżeli spadkodawca ma więcej niż 3-je dzieci, to wdowiec/wdowa musi dostać przynajmniej 1/4 spadku. Jeżeli któreś dziecko nie dożył spadku, to jego część przypada jego dzieciom (wnukom zmarłego).

Adwokat podział majątku

Postępowania w podziale majątku są bardzo kosztowne, dlatego też przydać może się skuteczny adwokat, który może pomóc nam np. przygotować specjalny wniosek, dzięki któremu zostaniemy całkowicie zwolnieni z kosztów sądowych.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *