u dentysty

Zdrowe zęby w rodzinie to nie tylko uwarunkowania genetyczne. To przede wszystkim dobre nawyki dbania o zęby. Warto świadomie o nie dbać, aby cała nasza rodzina miała zdrowe zęby. Poniżej kilka nawyków które każda rodzina powinna stosować aby mieć zdrowe zęby.

Regularne mycie zębów kilka razy dziennie.

Podstawą zdrowych zębów jest ich regularne mycie. Nie wystarczy myć zęby 2 razy dziennie. Ważny jest również sposób szczotkowania. Od najmłodszych lat powinniśmy uczyć dzieci odpowiednio szczotkować zęby. Powinno się myć zęby dokładnie wykonując ruchy okrężne przez ok 2 minuty, tak aby doczyścić wszystkie zakamarki pomiędzy zębami. Zbyt długie szczotkowanie też nie jest zdrowe, szczególnie dla tych którzy mają słabe szkliwo.

Używanie odpowiedniej pasy do zębów i szczoteczki.

Pasta do zębów jest bardzo ważna. Nie chodzi o stosowanie drogich past. Jest wiele tanich past które spełniają swoją rolę. Wystrzegajmy się ciągłego stosowania past wybielających, ponieważ ich częste stosownie niszczy szkliwo zębów. Jeśli chcemy stosować pasty wybielające to tylko przez kilka tygodni. To pozwoli wybielić zęby bez niszczenia szkliwa. Jeśli mamy nadwrażliwe zęby bądź dziąsła, stosujmy pasty ochornne. Ważna jest też twardość szczoteczki, szczególnie wtedy gdy mamy nadwrażliwe zęby. Musimy wtedy używać miękkich szczoteczek.

Odpowiednie nawyki żywieniowe.

Częste picie kawy lub czarnej herbaty źle wpływa na wygląd naszych zębów. Fatalnym nawykiem jest też palenie papierosów.

Regularne chodzenie do dentysty.

Bardzo ważne jest leczenie wszystkich próchnic i ubytków gdy tylko je zauważymy. Zwlekanie z leczeniem zębów może tylko pogorszyć sytuację. Od jednego zęba psują się kolejne i tak możemy pogorszyć stan całej jamy ustnej. Najlepiej znaleźć sprawdzony gabinet stomatologiczny w swojej okolicy w którym będzie się leczyć cała rodzina. Może to wymagać sprawdzenia kilku gabinetów, lecz warto mieć dentystę któremu możemy zaufać.

Podsumowanie.

Pamiętajmy że choroby jamy ustnej wpływają na stan zdrowia całego ciała. Od chorób jamy ustnej biorą się np. choroby wątroby dlatego musimy dbać o zęby aby całe nasze ciało było zdrowe.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *